1. Stretnutie Úsmev s čiarkou o. z.

Tohtoročné stretnutie rodín s deťmi s rázštepom pery a podnebia bolo ako prvé pod hlavičkou Občianskeho združenia. Konalo sa v dňoch od 22.06.2018 do 24.06.2018 na Mikulášskej chate v Demänovskej doline v Jasnej.

Na stretnutie prišlo 14 rodín s deťmi rôznej vekovej kategórie. Popri stálych účastníkoch sme privítali medzi nami aj nové rodinky.

Program pre deti a rodičov naozaj bol pestrý. Aj keď nám počasie neprialo, myslíme že tento čas bol naozaj dostatočne vyplnený.

V piatok, hneď po príchode na miesto stretnutia sa niektoré rodinky vybrali k nádhernému Vrbickému plesu v blízkosti Mikulášskej chaty, kde sme si spravili peknú spoločnú prechádzku aj s vybláznením sa detí na veľkom ihrisku s drevenými atrakciami a rôznymi technickými prvkami. Večer sa niesol pod taktovkou muzikanta Jožka, ktorý svojou hrou na gitaru a spoločným spevom roztancoval najmä nás mamičky.

V sobotu doobeda sme mali odborný program. Prvú prednášku viedol MUDr. Samuel Kunzo z Detskej ORL kliniky v Bratislave – Kramároch o poruchách sluchu u detí s rázštepom. Prezentoval vo svojej prezentácii praktické ukážky a príklady porúch sluchu súvisiacich s rázštepom. Neskôr po tejto prednáške nasledovala logopedička PhDr. Oravkinová z Rázštepovej poradne v Bratislave s témou Ranná logopedická intervencia u detí s rázštepom. Aj ona prezentovala poruchy reči na praktických ukážkach zo svojej praxe. Po prednáškach obaja prednášajúci umožnili  individuálne konzultácie, ktoré rodičia s nadšením využili.

MUDr. Kunzo

 

PhDr. Oravkinová

A keďže počasie sa nezmenilo ani poobede namiesto výletu lanovkou na Chopok sme mali pre deti pripravené súťaže v rôznych disciplínach. Odmenou za výkon bola samozrejme medaila a kopec ďalších darčekov, ktoré sa nám podarilo získať od sponzorov. Večer nasledoval bowling pre deti i dospelých.

Aktivity pre deti

Rodičia v akcii

V nedeľu po raňajkách sme ukončili naše stretnutie spoločným fotografovaním a rozlúčkou.

Spoločná fotografia účastníkov stretnutia

Naši rázštepáci

Niektoré rodinky ešte spoločne využili možnosť ísť sa vyblázniť do Tatralandie pri Liptovskom Mikuláši.

Sme radi, že sme sa opäť mohli po roku stretnúť. Zdielať svoje získané skúsenosti, poradiť, vidieť pokroky liečby u našich detí a aj sa zabaviť. Aj pre rodičov, ktorí majú ešte maličkých rázštepákov to bolo povzbudením, keď videli už tých starších, že naozaj rázštep je liečiteľný, len to chce pevné nervy a optimizmus.

Toto bolo stretnutie už pod hlavičkou občianskeho združenia Úsmev s čiarkou, ktoré vzniklo na pomoc všetkým rázštepákom.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie a veríme, že privítame medzi nami aj nové rodinky.

Dovidenia na stretnutí v roku 2019!